Strona 1 z 1

Dla początkujących

: 26 listopada 2012, 22:53
autor: Graff
Chciałbym przedstawić kolejna propozycję tym razem dla ludzi , którzy dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką.
Jak pisałem wcześniej nie ma co na początku tej przygody porywać się z motyką na słońce i kupować gotowe , dobre i bardzo dobre (ale drogie) podłoża bo można się tylko zrazić a zacząć powolutku od czegoś prostego i zarazem stosunkowo taniego.
Podaję warstwy od dna:
-jako pierwsze - filtus floran start - podłoże to zawiera troszkę mikro i makro elementów oraz także żelazo w formie łatwo przyswajalnej dla roślin.
-potem kładziemy filtus floran - podłoże o dużej porowatości , które zapobiega powstawaniu stref beztlenowych oraz gdzie pięknie rozwijają się nam bakterie nitryfikacyjne.
- następnie wciskamy w to kulki gliniano - torfowe (najlepiej JBL) w szachownicy.Jeśli chcemy jeszcze bardziej użyźnić możemy wcisnąć też tabletki Fe
-i przysypujemy to zwykłym płukanym żwirkiem

Uzyskujemy dość dobre i bardzo tanie podłoże dla początkujących a zapewniam , że nie tylko roślinki szybkorosnące i dobre na start je polubią. ;)

Mam nadzieję , że ten post będzie komuś pomocny...

Re: Dla początkujących

: 01 grudnia 2012, 20:14
autor: Rita
Bardzo pomocy post. Dziękuję!
a ile może wynieść cena takiego podłoża? Tak mniej więcej? :D

Re: Dla początkujących

: 01 grudnia 2012, 20:15
autor: Red
Tak mniej więcej Floran nie jest drogi jak inne podłoża, kilkanaście złotych za około 3 litry.

Re: Dla początkujących

: 01 grudnia 2012, 20:36
autor: Rita
Red pisze:Tak mniej więcej Floran nie jest drogi jak inne podłoża, kilkanaście złotych za około 3 litry.
wielkie dzięki!

Re: Dla początkujących

: 02 grudnia 2012, 15:02
autor: Godween
Próbowałem przed rokiem Florana; jego główną zaletą jest lekkość, dobra cyrkulacja w podłoży i brak stref beztlenowych; składniki pokarmowe dla roślin szybko się wyczerpią, już po kilku tygodniach, maksymalnie - miesiącach, ale jest na to sposób w wyżej zaproponowanych rożnych "buttonach" do podłoża. Cena też nie jest wysoka.

Jeśli jednak ktoś jeszcze bardziej chce zaoszczędzić to dobra jest zwykła, bez nawozów ziemia ogrodowa lub "uniwersalna" ta najtańsza np. z Biedronki i na to gruba warstwa zwykłego żwiru. Dzięki właściwościom absorbcyjnym gleby, wychwytuje ona związki nawozowe z kolumny wody, po to, by je potem oddać korzonkom roślin. Akwaria takie mogą funkcjonować przez wiele lat. Dobrze jest oddzielić warstwę ziemi od żwiru moskitierą lub siatką budowlaną z Castoramy i przy sypaniu ziemi zostawić wolną przestrzeń ok. 2...3 cm od szyb bocznych i przedniej - tam ma być żwir.

Rośliny w czasie trwania aranżacji nie wyrywamy!!!, lecz ucinamy przy samym podłożu. Rozkładające się resztki korzeni dzięki pracy bakterii w podłożu dostarczają kolejne dawki nawozu w akwarium. Takie zbiorniki potrafią latami żyć swoim rytmem, w ogóle nie są nawożone, jedynie wsypuję się więcej pokarmu dla licznej obsady ryb. Warunek - niskie światło, tak w granicach 0,3 w/l, czyli takie jakie jest w standardowych pokrywach.
Pozdr Godween :)

Re: Dla początkujących

: 26 kwietnia 2016, 09:54
autor: BlueMoon
Bardzo pomocne informacje, dzięki :)