[450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Moderatorzy: misiek1205, Graff, Opiekun_Forum

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

[450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: Seledynka »

Witam w tytule napisałam drugi zbiornik ale tak naprawde pierwszy (112l) ma raptem 3 miesiące także wiele doświadczenia z niego nie mam bowiem ledwo wpuściłam rybki a już zaczęłam się zastanawiać nad większym zbiornikiem i jak siłą wyszukałam miejsce w domu na 112l tak ekspresowo znalazło się miejsce na 450l ;) czyli krótko pisząc jestem zdecydowanie początkująca a jedna z najbardziej konkretnych lekcji jaką dostałam do tej pory to BEZPIECZNY START ,gdzie pośpiech tam masa problemów i strat więc teraz staram się wykazać cierpliwością :)


Oto moje akwa zestaw Diversy z szafką

Sprzęt:
1) akwarium: 450l proste (150x50x60)
2) pokrywa i oświetlenie: Świetlówki 4x54 watt (T5) teraz na starcie odpalone 2x54W (Na tą chwile oświetlane 5 godzin dziennie i dokładanie godziny co tydzień)
3) filtr: JBL CrystalProfi e1501 GreenLine (pracował 2 tygodnie w starym akwa) z obsadą dojdzie Eheim professionel 3 2075
4) grzałka: JBL ProTemp S 300W

5) podłoże: żwirek 1-2mm,piasek ,dodatkowo około 14 kg kamienia i korzeń,dojdą kokosy na dniach

6) nawożenie: carbo + potas ( po około 2 tygodniach dojdą makro i mikro)
7) woda: osmoza + hydro mineral
8) podmiany: 20% tygodniowo

Flora: zestaw startowy z allegro

Limnophila sessiliflora
Hygrophila polysperma
Bacopa caroliniana
Ludwigia repens
Sagittaria subulata
Mayaca fluviatilis
Didiplis diandra
Egeria densa
Hydrocotyle leucocephala
Heteranthera zosterifolia
Rotala indica
Glossostigma elatinoides
Vallisneria spiralis

Fauna:
3x molinezja
3x gupik
3x otosek
3x bocja wspaniała
3x zwinniki czerwonouste
3x pielęgniczki Borelli
3x Barwniaki Szmaragdowe
2x bocja siatkowana
4x glonojad syjamski
2x zbrojniki
Są to ilości które będą poprawione po przeniesieniu do 450l ,niektóre padły po problemach z wodą ,niektóre po zakupieniu dlatego trzeba poprawki ale już w miejscu docelowym. Akwarium kompletne ruszyło w piątek 13-09 :) więc jeszcze nie ma tygodnia ,aranżacją trudno to nazwać bo nie mam talentu w tym kierunku i nie moge się zdecydować na konkretny plan ,póki co podglądam,śledze i drąże jak bym chciała by akwa wyglądało,pierwotnie miałam rośliny rzucić byle jak kamienie by tylko zamoczyć ale codziennie patrze na ten zbiornik więc poukładałam to jako tako a wiem że przestawiać jeszcze będe póki rybek nie ma ,chce korzeń gdzieś na tył rzucić między kamienie by rybki miały wolną przestrzeń z przodu no i full roślin jeszcze dojdzie itd,itp
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: Red »

Wizualnie ładna aranżacja. Fajnie,że akwarium proste ;) a nie profilowane.
Rośliny mało wymagające to z tym oświetleniem powinny sobie poradzić.
Jestem pełen dobrych myśli co do przyszłości twojej banieczki :)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: Big daddy »

Jest co zagospodarować powodzenia!

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: Seledynka »

No teraz jest 2x54W wg wskazówek forumowiczów a i roślinki takie coby szybko rosły ,zdecydowanie mam w planach dodać czerwone roślinki które bardzo mi sie podobają i w 112l dają rade to i tutaj dadzą :) z tą aranżacją to nie miałam pojęcia że to takie trudne naprawde nie łatwo przekładać te kamienie z kąta w kąt oby w końcu pasowało ale wszystko przede mną i ledwo wyleze z akwa a już mam ochote znowu się moczyć by coś poprawić echh tego właśnie się spodziewałam ;) dzięki za miłe słowa choć żeby dojść do ułamka tego co widziałam w waszych zbiornikach to jeszcze potrwa ale wena jest :ymsmug: i coś czuje tutaj delikatne potraktowanie hehe chyba na zachęte ;)
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: KAMYK »

Jako fan ciemnego podłoża powiem git ;)) sam mam takie podobne w malawi!ale gwarantuje TOBIE ,że to się zmieni,a i aranż też!POWODZENIA!
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: Red »

Jak dojdą zbrojniki i bocje to zapewne "przearanżują" dno ;)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: KAMYK »

FAJNO!ale proponuje typowy biotop w takim kubełku!NAPRAWDĘ będzie czym się cieszyć!
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: KODI »

Kamienie poukładane jak w ogródku, to wróży, że ma potencjał i zapowiada się rewelacyjnie ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: Seledynka »

Fan ciemnego podłoża :mrgreen: chciałam dać ciemne tymbardziej że plaży mi się zachciało ale w 20l szpitalu miałam ciemne i jakoś wieczna ciemnota tam panowała mimo oświetlenia choć tutaj pewnie przy tych rozmiarach wyglądałoby inaczej co do zbrojników i bocji to żyje złudną nadzieją że nie przeforsują tego piachu przez te dosyć wysokie kamienie :up jutro kupuje kokosy do dłubania i chyba kupie taki malutki woreczek czarnego żwirka tam w kącik po lewej bo jak się przyjrzeć to jakoś mało podłoża mi się tam sypnęło :-D a tak wogóle to jak powciskam jeszcze kokosy,moczą się jeszcze dwa niewielkie korzonki to się naturalnie zabarwi i jasny żwirek nie będzie tak kuł po oczach ,jakaś trawka to tu to tam,mech itd itp gdybym nie była panikarą że akwa runie to bym kamieni dorzuciła

Ogródek :-D od dwóch lat mam działeczke i szaleje w grządkach więc mnie rozbawiło te porównanie (widze oczami wyobraźni jak przesadzam krzaki z kąta w kąt ku zdziwieniu sąsiadów ) choć działeczka skończyła jako ogródek grillowo-piwny to tu mam nadzieje że zapał akwarystyczny pozostanie
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: MarSz »

Hehe - gratuluję startu w piątek trzynastego ;-)

A co do aranżacji to, żebyś nie mówiła, że traktuje ulgowo to będę obiektywny.
Więc na plus - podoba mi się koncepcja - ma potencjał i masz szansę stworzyć coś pięknego bo widać wkład pracy i dbałość o szczegóły.
Natomiast mi brakuje mchów i paproci (jednak to jest wynik osobistych preferencji). Jednak podejrzewam, że z czasem dana dojdziesz do podobnego wniosku.
Masz głównie łodygowce - pozy tym litrażu i oświetleniu nie nadążysz z ich wycinaniem. Więc albo pójdziesz w kierunku typowego Holendra (w co wątpię) albo zaczniesz wprowadzać wolniej rosnące rośliny.

Ale mimo wszystko to dobra droga - trzeba przejść przez różne etapy by znaleźć ten ulubiony styl.

Tak więc powodzenia bo zbiornik piękny a widać, że odrobiłoś prace domowa no popadnie t się do tego zabrałaś.
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: Seledynka »

MarSz chyba pisaliśmy jednocześnie posta i nie zdążyłeś doczytać że właśnie mchy,trawy,paprocie to moja droga :) a skoro Twoja odpowiedź nie miała być ulgowa to fajowo bo dla mnie jak najbardziej jednak była ,fotki mam od niedzieli w sumie ale jakoś nie miałam odwagi wstawiać jeszcze bo za dużo u Was zbiorników się naoglądałam ale w końcu tłumaczy mnie dopiero pare dni życia akwa a skoro mowa o roślinkach to wsadziłam niekoniecznie takie które mnie urzekają ale kupiłam tak dobrane aby były łatwe w uprawie, mało wymagające i szybko rosnące wskazane na start a i przy okazji zapytam czy na tak wczesnym wstępie moge już wsadzać np:ludwigie rotale itd ? Nie dostaną kopa przy dojrzewaniu i nie pójdą na straty? Bo nie wiedzieć czemu pełne obsadzanie że tak to ujme zostawiłam na późniejszy okres czyli czekam na ustabilizowanie a może niepotrzebbnie i już sadzić różności ?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: Big daddy »

Wg mnie spokojnie możesz sadzić co chcesz, masa roślinna na początku powinna być jak największa, jedyne kryterium jakie bym zastosował to szczególne wymagania roślin (światło, co2),ale nie ma tu znaczenia czy to początek czy koniec aranżacji.
Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: [450l] Pierwsze kroki w drugim zbiorniku

Post autor: KAMYK »

Seledynka pisze: moge już wsadzać np:ludwigie rotale itd ? Nie dostaną kopa przy dojrzewaniu i nie pójdą na straty? Bo nie wiedzieć czemu pełne obsadzanie że tak to ujme zostawiłam na późniejszy okres czyli czekam na ustabilizowanie a może niepotrzebbnie i już sadzić różności ?
Sadzić można WSZYSTKO CO CHCESZ! ,ąle to co posadzisz to trzeba umieć nawozić i TO JUŻ WIELKA RZECZ!nauka czyni mistRZA!
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria zbiorników słodkowodnych”