Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Post autor: Red »

Pozwoliłem sobie założyć wątek dla osób, które dopiero zastanawiają się nad wyborem akwarium i osprzętu.

Zawiera on moje spostrzeżenia być może nietrafne proszę wtedy o sprostowanie ;)

Wszystkie rozważania poniżej powinny być dopasowane przede wszystkim pod kierunek rozwoju akwarium lub inaczej mówiąc akwarium powinno być dopasowane pod względem gatunków ryb, które mamy zamiar w tym zbiorniku obserwować.
Wiele gatunków ryb ma określone wymagania dotyczące litrażu lub wysokości zbiornika jak również czasami powierzchni dna.
Niektóre gatunki należy trzymać w stadzie i to również jest istotne przy doborze wielkości zbiorinka.

Wielkość akwarium:
Często osoby początkujące myślą, że małe akwarium to mniej problemów z utrzymaniem i pielęgnacją.
Odpowiedź: W większym akwarium łatwiej utrzymać stabilność zbiornika. Moim zdaniem optymalna wielkość to przedział 100-240 litrów. W standardowych wymiarach długość zbiornika 80 cm-120cm.

Filtracja:
O tym,że filtracja jest niezbędna raczej każdy zainteresowany wie jednak przy wyborze filtra często kierujemy się informacją producenta o przeznaczeniu dedykowanym do litrażu akwarium.
Np. Filtr do akwarium 80-110 litrów a kolejny 120-150 litrów. Dodatkowa informacja to przepływ litrów na godzinę. Przemyślenie planuję akwarium brutto 112 litrów netto samej wody będzie mniej to wezmę ten mniejszy skoro większy dopiero od 120 a dodatkowo tańszy.
Odpowiedź: Lepiej kupić filtr większy ale też nie należy przesadzać w drugą stronę.
Różnica w cenie przy zakupie to około 10-20% a nie boli tak jak kupno drugiego, większego filtra.
Informacja producenta dotyczy też wartości początkowych, po pewnym okresie użytkowania wydajność spada m.in przez osadzenie zanieczyszczeń w mediach filtracyjnych.
Inną informacją producenta na którą należy zwrócić uwagę to zużycie prądu.
Filtr bezwzględnie powinien pracować 24h/dobę.(pomijając prace czyszczące i konserwujące)
Większość renomowanych producentów wprowadziła ostatnimi czasy serie "eco" , "green" lub podobne.
Kolejny element to oświetlenie.
Tutaj do wyboru mamy pokrywy albo zabudowane belki oświetleniowe.
W przypadku pokryw najczęstszym (niekoniecznie najlepszym) jest wybór pokrywy wykonanej z tworzyw sztucznych tzw. ABS
Zalety tej pokrywy to: w miarę niska cena zakupu, typowe rozmiary (60x30, 80x35, 80x40, 100x40 itd)
Wady: Z reguły na świetlówkach w technologii t8 czyli bardziej prądożernych z uwagi na zastosowanie stateczników magnetycznych. W standardzie wyposażone w tanie świetlówki przemysłowe z reguły nieprzydatne w akwarystyce (ale można wykorzystać do oświetlenia pomieszczeń gospodarczych np.) Niewygodna pielęgnacja zbiornika, wymagane ściągniecie całej pokrywy a przez to albo niedoświetlenie zbiornika lub korzystanie ze źródeł światła zastępczego. Niska trwałość (z reguły do 3 lat) czyli potrafi już po kilku miesiącach mieć pęknięcia.
Kolejnym rodzajem pokryw są pokrywy aluminiowe.
Zalety: Trwałość, aluminiowe pokrywy w warunkach domowych są praktycznie niezniszczalne. Możliwość zastosowania dowolnego oświetlenia w postaci belek zawieszanych lub specjalnych opraw bryzgoszczelnych. Wg uznania można stosować świetlówki w technologii t5 lub t8 czy led. Łatwość obsługi i pielęgnacji zbiornika czyli wygodnie podnoszona lu zdejmowana klapa, łatwe w przesuwie belki.
Wady: Chyba jedyna czyli wysoka cena zakupu.
Dodatkowo mozna rozważyć zakup niezależnej, zabudowanej belki oświetleniowej.
Zalety: W większości modeli można stosować do różnej długości zbiorników poprzez regulację rozstawu. Łatwa pielęgnacja zbiornika, średnia cena zakupu.
Wady: Jeżeli używa się akwarium jako zbiornika otwartego wadami mogą być poprzez brak pokrywy: parowanie wody, niekontrolowane opuszczanie zbiornika przez mieszkańców (ryby,krewetki, raki), konieczność codziennej pielęgnacji obrzeży szyb ze względu na niską estetykę odkładającego się osadu wapiennego ( woda twarda) czy też zachlapań lub zacieków.
Rzecz jasna pozostaje jeszcze do omówienia kilka elementów ale to w wolnej chwili ewentualnie zachęcam do dyskusji ;)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Sosna
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 04 marca 2014, 22:24
Płeć: On
Lokalizacja: Pólnoc

Re: Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Post autor: Sosna »

gdzie można kupić takie małe akwarium najtaniej takie 30 do 35 szerokie głębokość może być od 15 do 25 cm i wysokość 20 do 30 cm
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Post autor: Red »

małe zbiorniki w nietypowych wymiarach (około 20 zł) często są na Wolności.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Post autor: Big daddy »

Małe akurat ze wzgl na wymiary są dość często spotykane, ja polecam dział giełda tam kolega ma na sprzedaż kostkę aquaela 20l. Poszperaj, równiez Daro może takie cacko załatwić ja ostatnio nabyłem 25l.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Sosna
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 04 marca 2014, 22:24
Płeć: On
Lokalizacja: Pólnoc

Re: Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Post autor: Sosna »

właśnie na Wolności widziałem takie małe akwaria i chyba tam podjadę zakupić
Awatar użytkownika
MacQrgo
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 22:06
Płeć: On
Lokalizacja: warszawa

Re: Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Post autor: MacQrgo »

Pytanko, akwarium 240-260 litrów, z filtracja, grzałką, naświetleniem - w jakich granicach cenowych mogłoby się miescić? zastanawiam się nad czymś większym a swoje akwarium dostałem w spadku.
Zdjęcia wkrótce :)
120 Litrów
5 Danio Pręgowane
5 Razbora Klinowa
20 gupików (7 Gupików Endlera)
2 Raczki Orange parka - 1 z jajeczkami
4 Krewetki Crystal red
5 Krewetek Amano (jeden samczyk xD)- 4 z jajeczkami
10 Krewetek Red Cherry - 3 z jajeczkami
1 Krewetka Yellow (tylko ta przezyła)
1 Krewetka Tiger
3 Krewetki Black Tiger - 1 z jajeczkami
4 Zbrojniki
2 Krewetki Filtrujące
1 Ampularia

Roślinność:
Mech Christmas
Gałęzatka Kulista x 2

Reszte musze zidentyfikować ;p
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Post autor: MarSz »

W zależności od jakości i parametrów taki zestaw może uda Ci się dostać od 300zł. mówię tutaj o nowym, a nie używanym. Górna granica cenowa będzie zależeć raczej od Twojej fantazji.
Awatar użytkownika
MacQrgo
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 22:06
Płeć: On
Lokalizacja: warszawa

Re: Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Post autor: MacQrgo »

Interesuje mnie nowy ale nie za drogi, widzialem akwaria od 260 ale to same akwaria
Zdjęcia wkrótce :)
120 Litrów
5 Danio Pręgowane
5 Razbora Klinowa
20 gupików (7 Gupików Endlera)
2 Raczki Orange parka - 1 z jajeczkami
4 Krewetki Crystal red
5 Krewetek Amano (jeden samczyk xD)- 4 z jajeczkami
10 Krewetek Red Cherry - 3 z jajeczkami
1 Krewetka Yellow (tylko ta przezyła)
1 Krewetka Tiger
3 Krewetki Black Tiger - 1 z jajeczkami
4 Zbrojniki
2 Krewetki Filtrujące
1 Ampularia

Roślinność:
Mech Christmas
Gałęzatka Kulista x 2

Reszte musze zidentyfikować ;p
Nemo87
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 marca 2019, 11:52
Płeć: On

Re: Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Post autor: Nemo87 »

Przydatne informacje, wielkie dzięki :)
Nic nie pozwala na takie doznania dźwiękowe, jak nasze zestawy stereo - https://www.salonydenon.pl/pl/MM/Produk ... AWY_STEREO
Awatar użytkownika
Bartolini
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 13 marca 2019, 21:35
Płeć: On

Re: Zanim kupisz akwarium i akcesoria - co warto wiedzieć.

Post autor: Bartolini »

Ja kupowałem nowe akwarium u producenta w Rudzie Śląskiej i za 450 l zapłaciłem 550 zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria”