Fossochromis rostratus

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Fossochromis rostratus

Post autor: bynio67 »

Fossochromis rostratus to gatunek którego nazwa pierwotna, z 1899r brzmiała Tilapia rostrata. W późniejszej literaturze zachowały sie Haplochromis rostratus, H. macrorhynchlus oraz Cyrtocara rostrata.
F. rostratus to pielęgnice zamieszkujące przydenne, piaszczyste i żwirowe strefy na rozległych terenach Malawi. Przebywają zazwyczaj w dużych, nawet do kilkadziesięciu osobników grupach, na głębokości ok. 20 metrów. Dorosłe samce wykazują tendencję do samotnego trybu życia. Natomiast inkubujące samice, prawdopodobnie szukajać schronienia, lubią przebywać w rejonach rumowisk skalnych.
Przeciętne rozmiary Rostratus to długość ok. 20-26 centymetrów.
Jest to gatunek który dojrzewa dosyć późno.
Dorosłe samce są przepięknie ubarwione. Ciało jest intensywnie niebieskie, głowa turkusowa, łuski mienią się w złotawym kolorze. Charakterystyczne dla tego gatunku są grube, mocne wargi.
Rostratus lubi kopać, przesiewając podłoże w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego w akwarium powinniśmy zapewnić im piasek lub pomieszany z piaskiem drobny żwir. Duże i ostre ziarna żwiru mogą ranić pysk i skrzela.
Poziom agresji tych ryb jest niewielki. Lubią towarzystwo osobników własnego gatunku, dają się także zestawiać z innymi, łagodnymi pielęgnicami.
Nie polecane są jako obsada z dużymi i agresywnymi pielęgnicami
Rostratus jest gatunkiem wycierającym się w gniazdach. Możemy je także nazywać kopcami, lub arenami godowymi, podobnymi do aren godowych budowanych przez "piaskówki tanganikie".
Samiczki składają do 40 ziaren ikry. Przez kilka tygodni sprawują one opiekę nad potomstwem.
Dieta powinna opierać się przede wszystkim na larwach owadów, skorupiakach, czy drobnych bezkręgowcach. Można uzupełniać ją pokarmem roślinnym.
Minimalna długość zbiornika dla Fossorochromis Rostratus to 150cm.
Załączniki
Samiec Fossochromis rostratus
Samiec Fossochromis rostratus
Samiec Fossochromis rostratus.jpg (59.21 KiB) Przejrzano 1586 razy
f-rostratus budujący arenę godową
f-rostratus budujący arenę godową
f-rostratus budujący arenę godową.JPG (125.21 KiB) Przejrzano 1585 razy
Tarło Fossorochromis rostratus
Tarło Fossorochromis rostratus
Tarło Fossorochromis rostratus.jpg (62.4 KiB) Przejrzano 1585 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria Ryb”